Makale: Kimseyi Kendi Sözlerinizle İkna Etmeyin!


Bu yazımda sizlere çok tanıdık gelen bir konuşmadan örnek vereceğim.. Bir çok konuda karşımızdaki kişiyi ikna etmeye çalışırken buluruz kendimizi.. ama bir bakarız o bütün konuşmaların sonunda aslında başladığımız noktadayız… nasıl oldu neden oldu.. niye ikna edemedim diye düşünürken aslında küçük ama etkili birkaç noktayı kaçırdığımızı fark edemeyiz bile.. işte bu yazım tam da bunu anlatıyor.

Arkadaşınız Ayşe ile buluşup bir kahve içmek için spor salonundan ayrıldınız. Ayşe spor çantanıza baktı ve Ne güzel, keşke ben de senin gibi disiplinli biri olabilseydim. Spora hiç başlamayacak gibiyim. Aylardır egzersiz yapmadım, dedi.

İyi bir arkadaş olarak yardım etmek istediniz ve Ayşe’yi spor yapması için motive etmeye çalıştınız. Öyle önemli ki daha iyi görünüyorsun, daha iyi hissediyorsun, daha uzun yaşıyorsun… dediniz.. Ayşe, biliyorum dedi. İyi olurdu. Hiç başlayabilirmişim gibi gelmiyor. Siz de sevimli bir şekilde, Başlamak zor olabilir ama sonrasında kendini öyle iyi hissedeceksin ki. Her şeyi yapmak için fazladan enerjin olacak, dediniz. Ayşe de size, Gerçekten çok şanslısın. Çok disiplinlisin, ben hiç değilim, dediğinde aklınıza birden tüm sorunu çözebileceğiniz bir yol gelecek. Neden özel bir öğretmenden ders almıyorsun? Bende böyle başladım, çok pahalı da değil ve hem sonra devam etmek zorunda kalıyorsun¸ diyebilirsiniz. Ayşe’de size Belki bir ara denerim, diyecek ve sohbet başka konulara dönecek. Muhtemelen bu noktada Ayşe için üzüleceksiniz çünkü onun gerçekten spor yapmak istediğini biliyorsunuz. Kendinizi de rahatsız hissedeceksiniz çünkü onu harekete geçirecek bir yol bulamadınız.

Aslında hemen hemen her denemenizde çabalarınızın işe yaramaması kaçınılmazdır. Bir kişiye, bir şeyleri yapmanızın kendi nedenlerini anlattınız ve sonra da fikrinizi satmaya çalıştınız. Ancak birinin değişmesi için onu kendi nedenlerinizle ikna etmeye çalışmanız her zaman başarı getirmez. Karşınızdaki insan, Ayşe gibi sizinle aynı fikirde olabilir ama bu, harekete geçirmek için istek uyandırmaz. Bu istek yani harekete geçmek, bir şeyler yapmak, yaparsak fayda sağlayacak olan ama yapmadığımız şeylerin motivasyonu her birimizin içinde vardır ancak saklandıkları yerden çıkartmak ancak bizim kendi nedenlerimizle mümkündür.

Yukarıdaki tarz bir konuşmayı zamanında pek çok arkadaşımla yaşadım ama bir çoğunu harekete geçirmedi. Bu fikirlerin hepsi iyiydi, yani spor yapmaları, fit olmaları, zinde olmaları ama işe yaramadı çünkü kendileri keşfetmedi. Benimle aynı fikirde olmalarına rağmen bu nedenleri kişiselleştiremediler ya da kendileri için ne anlama geldiğini keşfedemediler.

Doğru – yanlış , bir motivasyon türü kullanmak, bir insanın içindeki bir şeyler yapma isteğini azaltır.

Peki ne işe yarar? Birini bir konuda ya da bir şeye ikna etmeye çalışıyorsanız, insanların size bunu neden yapmak istediklerini anlatmalarını isteyin. Karşınızdaki kişinin, neden harekete geçmek istediğini anlatmasını sağlayın, işte o zaman harekete geçecektir. Daha önceki yazılarımda Dinlemek ile ilgili ipuçları göndermiştim hatırlarsanız, biz hep kendimizi anlatma derdine düşüyoruz, aslında bırakın dinleyin, öğretmeye çalışmayın , öğrenin, her şeyi bilmeyin, ikna olun, ısrarcı olmayın bırakın size karşı taraf fikrini anlatsın.

İnsanlar kendilerine ne yapılması ve ne yapılmaması gerektiğinin anlatılmasından aslında pek hoşlanmıyorlar.. ne yapacaklarda onu kendi nedenleri ile yapmak istiyorlar. Burada aslında benim / sizin / hepimizin yapmamız gereken, harekete geçmek ya da birilerini harekete geçirmek için kendi nedenlerinin bulmamıza ya da bulmalarına yardımcı olmak. Bir örnekle bu durumu anlatmaya çalışmak istiyorum.

Yakın bir arkadaşınızın Mamografi çektirmesi gerektiğini düşünün ama sürekli erteleyip duruyor. Ailesinde bir göğüs kanseri hikayesi var. Bunun acil olduğunu biliyorsunuz ama o meşgul olduğunu ve bu konuyla gelecek haftalarda ilgileneceğini belirtiyor ve bu konuda ısrar ediyor. Onun korkuyor olduğuna ve mantıksızca, Eğer kanser olduğumu asla öğrenmezsem, asla kanser olmam, fikrine kapıldığına (haklı olarak) inanıyorsunuz. Ancak yine de içten içe, soruna daha mantıklı ve etkin bir yolla yaklaşması için yardım etmek istiyorsunuz. Amacınız arkadaşınızın Mamografi çektirmeye zaman ayırmasını sağlamak. Söyleyebileceğiniz birkaç cümleyi aşağıya yazıyorum;
 • Hiç anlamıyorum. Gayet basit bir işlem. Canında acımayacak, doktora gitmeyi nasıl istemezsin? 
 • Böyle yaparak eline ne geçeceğini sanıyorsun ki? 
 • Bu konuyu her açtığımızda 20 dakika boyunca tartışıyoruz. Neden bu konuyu bir daha açmamamı benden rica etmedin? 
 • Hadi gel şu işi yapalım. Randevu alman zorunlu değil. 
 • Mamografiyi çektirip sonuçları öğrendiğinde kendini çok daha iyi hissedeceğini düşünmüyor musun? 
 • Gerçekten salakça bir soru sorabilir miyim? Neden Mamografi çektirmen gerektiğini düşünüyorsun? 
 • Şu tartışmanın hatırına, randevuya gitmiş olduğunu bir düşün. Acaba kendini nasıl hissedersin? 
Şimdi bu cümleleri analiz ettiğimizi ve aslında bu söylediklerinizin hangisinin etkili hangisinin etkili olmadığına bir bakalım.

Hiç anlamıyorum. Gayet basit bir işlem. Canında acımayacak, doktora gitmeyi nasıl istemezsin?
ETKİLİ DEĞİL. Arkadaşınıza neden doktora gitmek istemediğini sorarak, onun bir şeyler yapmaması için kendi nedenlerini tekrarlaması yönünde onu teşvik etmiş oluyorsunuz. Onun yerine bir şeyler yapması için kendi nedenlerine odaklanmasını istemelisiniz. (OLUMLAMA YAZISINI HATIRLAYIN). Neden Mamografi çektirmek istediğini ne kadar fark ederse, buna zaman ayırma ihtimali de o kadar fazla olacaktır. Neden Mamografi çektirmek istemediğini ona hatırlatmak, zaten var olan engeli daha büyük şekilde algılamasına neden olacaktır.

Böyle yaparak eline ne geçeceğini sanıyorsun ki?
ETKİLİ DEĞİL. Engellere odaklanmak, onları daha büyükmüş gibi göstermeye yarıyor. Çoğumuz gibi, arkadaşınızın da muhtemelen 2 duygu durumu var: Harekete geçmeye direnç gösterme ve Harekete geçmeyi dileme. Onun direnç noktasına odaklanırsanız, direnecektir.

Bu konuyu her açtığımızda 20 dakika boyunca tartışıyoruz. Neden bu konuyu bir daha açmamamı benden rica etmedin?
ETKİLİ. Arkadaşınızın sizinle tartışması, onun bir yandan, az da olsa randevu alacağını ya da alabileceğini gösterir. Aksi takdirde konuyu değiştirir ya da bu konuyu bir daha açmamanızı söylerdi. Eğer biri gelip de size palyaço eğitimi almanızı, 6 aylığına Kamboçya’ya gitmenizi ya da tüm birikiminizi daha önce hiç duymadığınız bir kağıda yatırmanızı önerseydi, kabul eder miydiniz? Bir düşünün. Ama eğer birileri, bir şirkete iş geliştirme planı, umulmadık bir yerde tatil ya da bir danışmanla bir toplantı önerseydi, en azından fikir üzerinde düşünür ve tartışırdınız. Neden istediğinizi ya da istemediğinizi anlatırdınız.

Hadi gel şu işi yapalım. Randevu alman zorunlu değil.
ETKİLİ. Konuştuğunuz insanlara kendi seçimlerini (sizinkini değil) hatırlatmak oldukça yararlıdır. Bize ne yapılması gerektiğinin anlatılmasına gösterdiğimiz dirence doğuştan yatkınlığımız vardır. Aslında bize ne yapmamız gerektiğinin anlatılması, bunun tam tersinin yapılması için karşı konulmaz bir dürtünün tetiklenmesine neden olur. Harekete geçmek ya da geçilmesini istiyorsanız, bunu gerçekten de bir seçim olarak görmek gerekir, bir zorunluluk olarak değil.

Mamografiyi çektirip sonuçları öğrendiğinde kendini çok daha iyi hissedeceğini düşünmüyor musun?
ETKİLİ DEĞİL. Arkadaşınıza, Mamografiyi çektirip bitirdiğinde nasıl hissedeceğine dair kendi fikrinizi anlatmış oluyorsunuz. Durumla ilgili kendi bakış açınızı ona göstererek onun kendi bakış açısını keşfetme şansından mahrum bırakmış oluyorsunuz.

Gerçekten salakça bir soru sorabilir miyim? Neden Mamografi çektirmen gerektiğini düşünüyorsun?
ETKİLİ. Şuanda arkadaşınızı, sizin de yapmasını istediğiniz bir şeyi yapması için kendi nedenlerini bulmaya teşvik ediyorsunuz. Randevu almak için kendi nedenlerini keşfederse mutlaka randevu alacaktır.

Şu tartışmanın hatırına, randevuya gitmiş olduğunu bir düşün. Acaba kendini nasıl hissedersin?
Bu soru ETKİLİ mi yoksa ETKİLİ DEĞİL mi buna siz karar verin :) sonra da bana cevabınızı yazın :) bakalım bilmiş misiniz?
 • Kendinizi ya da bir başkasını bir konuda Etkilemek / Anında İkna etmek istiyorsanız, 3 ana prensibi sakın unutmayın. 
 • Hiç kimse, hiçbir şeyi kesin olarak yapmak zorunda değildir, seçim her zaman kişinin kendisine aittir. 
 • Herkes yeterli motivasyona zaten sahiptir, dışarıdan etki ile bu motivasyon her zaman değişecek diye bir kural yoktur. 
 • En küçük bir motivasyona odaklanmak, dirence ya da negatife odaklanmaktan her zaman çok daha iyi sonuç verecektir. Olumlamayı unutmayın.
YAZAN: Nilay Karagülmez Abamor
"Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" gereğince kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Ad

% 5 05-06 Mart 2016 10 Şubat 2016 16 Nisan 2016 2429 Sayılı Kanun 449 - 650 TL 45 Saat Çalışma 4857 İş Kanunu 5510 sgk 5510 Sosyal Güvenlik Kanunu 5520 Kurumlar Vergisi Kanunu 6098 Borçlar Kanunu 6102 TTK 6111 Torba Yasa 6237 Sayılı BES Kanunu 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği 650 TL ve üstü açık liderlik adres zorunluluğu Ahmet Mengen ahmet tamtekin ali cevat ünsal alt işveren altuğ yılmaz anahtar performans arastirma Asgari ücret asıl alt işveren ilişkileri asıl işveren Asuman Sönmez aydan ermiş Banu Çakar basında biz baş müfettiş başarısızlık bau bausem BES bildirimler Bireysel Eğitim Bireysel Emeklilik Sigortası bizden haberler Bordro bordro hesaplama Bordro Programı Bordro Yazılımı Bordronun İmzalanması bosch türkiye bursa bütçe Can Erdem Canlı Yayın cem özüak çalışan bağlılığı çalışan hakları çalışma çalışma bakanlığı çalışma günleri çalışma müdürlüğü denetim Çalışma ve Sosyal Güvenlik çalıştay Çatışma Yönetimi çift faktör teorisi çsgb Davranış değerlendirme denetim destek dış kaynak kullanımı dijital dönüşüm dijital ik Dil Kalıpları Doruk Gülsever dr. umut köksal durumsal liderlik duygu sihirbazı duygusal zeka dünya kongresi Düşünce Yönetimi eğitim haberi eğitim ve gelişim eğitimde oyunlaştırma ekip kurma Ekip Yönetimi ekonomi eksik bilgidirim eksik gün eksik ücreti el yazısı Empati emre gülsever endüstri 4.0 engelli personel ercan altuğ yılmaz erkan ataman etkileşim etkin geri bildirim Fazla Mesai fesih frederich herzberg Geçici İş Göremezlik Gelir İdaresi gelir vergisi Gelir Vergisi Kanunu Genel Sağlık Sigortası gökhan bozdağ görev tanımları göstergeleri güçlü ve zayıf yönler güven sağlama güvenli davranış güvenli iletişim GVK Haberler Habibe Akşit Hafıza Teknikleri halkbank Hedef Belirleme hızlı satış Hipnotik honey & mumford Indense İbrahim Burkay idari para cezası İhbar Süresi ik denetimi İK Denetimi ikale İkna ikna teknikleri ikyz15 ileri satış teknikleri iletişim indense danışmanlık indense yakında indensehr ingbank inisiyatif inovasyon insan kaynakları İnsan kaynakları insan kıymetleri insan kişilikleri insana yatırım İnsanları Tanıma Sanatı ipc isa karakaş İsa Karakaş İSG İstanbul istanbul (asya) iş analizi iş davaları iş görüşmeleri iş hukuku İş hukuku iş ilanı İş kazaları iş kazası iş kazası maliyetleri iş mevzuatı iş prosesleri İş Sağlığı iş sözleşmeleri İş Sözleşmeleri İş ve Sosyal Güvenlik Müşaviri İş Yasası İşçi Güveliği işe alım zirvesi işe iade işkur İşkur işyeri açılışı izin uygulamaları izin ücreti izmir Johari Penceresi kahkaha kahkaha yogası kanal ekonomi kariyer kariyer planlama Kariyer.net Karlılık Kayıplar Kendini Açma kıdem tazminatı kilit performans Kişisel Gelişim kişisel imaj kişisel verilerin korunması Know-How knowledge retention kobi Koçluk konferans kpi kurumiçi satış Kurumsal Eğitim kurumsal öğrenme kurumsal satış eğitimi kültürel zeka kümülatif matrah kümülatif vergi matrahı learning guarenteed LGI Project liderlik maaş makale Makaleler Marka mazeret izni McClelland mehmet ali kandemir mentorluk Motivasyon müfettiş Mülakat Teknikleri müşteri deneyimi Müşteri İlişkileri Müşteri Kaybı Müşteri Odaklılık müşteri sadakati müzakere becerileri naime yüksekbilgili Ne Zaman nefes nelly Neuro Linguistic Programming Nilay Karagülmez NLP Eğitimcisi NLP Eğitimi NLP nedir? NLP Practitioner norm kadro Nöro Marketing Nöro Pazarlama nurşen caniklioğlu Oğuz Saygın omv Onuncu Kat organizasyonel gelişim outsourcing oyun tabanlı oyunlaştırma öğrenme garantili öğrenme stilleri övgü Özkan Başak özkan ertekin özlük işleri Part-Time pazarlama pazarlama eğitimi Pazarlama İpuçları pazarlama teknikleri perakende metrikleri performans performans değerleme performans outsourcing performans yönetimi Performas personel outsourcing personel özlük işleri personel uygulamaları peryön pozitif davranış prim kesintisi Prof. Dr. Emre Alkin Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu profesyonellik proje tamamlandı Risk Analizi Sağlık Sigortası Sandviç Metodu satış eğitimi satış ekipleri satış teknikleri Satış ve Pazarlama Schmolz Bickenbach seçme yerleştirme sedef baban seminer sertifika programı SGK SGK borcu sgk denetimi sgk tedavİ Sigortasız İşçi sosyal güvenlik sosyal güvenlik kurumu sözleşme stres yönetimi sunum teknikleri Şakir Gülsever takım çalışması taşeron tele-satış temsil etme temsil sistemleri test torba kanun tuna çelik tunç bozbura turkcell Tüketici Davranışları Türk Ticaret Kanunu umut köksal uygulama Ücret Bordrosu ücret hesaplama ücret yönetimi vergi denetimi vergi istisnası Vergi Tahakkuk verimlilik vestel video vitamin p Web webinar yakındaki etkinlik yapılanma Yasal Değişiklikler yazı yedekleme yeni asgari ücret yeni torba yasa yenibiris yenileşim cahit günaydın yerel kampanya yönetiimi yetenek yönetimi yetkinlikler Yıllık izin Yıllık İzin Yıllık izin bölünmesi yönetici yönetici eğitimleri yöneticilik Yönetim Becerileri Yusuz Azoz Zaman Aşımı Zeki Yüksekbilgili Zeynep Derya Levent zirve zor insanlar
false
ltr
item
Indense Danışmanlık İş Blogu: Makale: Kimseyi Kendi Sözlerinizle İkna Etmeyin!
Makale: Kimseyi Kendi Sözlerinizle İkna Etmeyin!
http://4.bp.blogspot.com/-A0O-_mb3UGk/UD3OpYy_saI/AAAAAAAABPg/DjB56hZLoFA/s320/Business-Proposals-1760_b_61c843a1db4f84ff.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-A0O-_mb3UGk/UD3OpYy_saI/AAAAAAAABPg/DjB56hZLoFA/s72-c/Business-Proposals-1760_b_61c843a1db4f84ff.jpg
Indense Danışmanlık İş Blogu
http://www.indensebb.com/2012/08/makale-kimseyi-kendi-sozlerinizle-ikna.html
http://www.indensebb.com/
http://www.indensebb.com/
http://www.indensebb.com/2012/08/makale-kimseyi-kendi-sozlerinizle-ikna.html
true
7304573501428800199
UTF-8
Not found any posts TÜMÜNÜ GÖR Devamı Cevapla İptal Sil By Anasayfa SAYFALAR YAYINLAR Tümünü Gör SİZE ÖNERİLENLER KELİMELER ARŞİV ARA TÜM YAYINLAR Aramanız hiçbir yayında bulunamamıştır. Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pzt Sal Çrş Prş Cm Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mar Nis May Hzr Tem Ağu Eyl Ekm Ksm Ara Şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 ve üzeri hafta önce Takipçiler Takip Edin BU İÇERİK ÖZELDİR. KİLİDİ AÇMAK İÇİN PAYLAŞIN Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Bu kodları kopyalamazsınız / yazılar, kopyalamak için lütfen [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) 'ye basın